(розвиток мови, природа, музика)
Програмовий зміст
Мовлинєвий розвиток:
Продовжувати вчити дітей відповідати на запитання вихователя;
Удосконалювати навики вживання іменників, прикметників, дієслів, навички діалогічного мовлення;
Формувати навички декламування невеликих віршів;
Розвивати звя`зне мовлення, уяву, пам'ять;
Виховувати вміння активного спілкуватися один з одним і вихователем.
Рідна природа:
Вчити помічати характерні зміни у природі, які сталися восени;
Закріпити знання назв птахів, диких тварин;
Сприяти розвитку пояснювального мислення.
Матеріали:
Осінні листочки;
Муляжі дерев;
Іграшкові звірята.
Хід заняття:
-В. – Діти сідайте гарненько і послухайте уважно який гарний вірш я вам прочитаю:
Осінь прийшла в наші села і міста
Це гарна і щедра пора золота
В парках і садочках
На доріжки і трави
Падають листочки
Жовті та яскраві.
Ось такий гарний листочок впав мені на плече сьогодні вранці, коли я йшла в дитячий садок. Цей листок шепнув мені на вухо загадку, ось послухайте яку:
«Голі поля, мокне земля
Дощ поливає, коли це буває?»
-Д. – Восени.
-В. – Правильно восени. А як ми можемо дізнатись що вже прийшла осінь. Назвіть мені ознаки осені.
-Д. – Холодно, йдуть дощі, опадає листя, жовтіє трава, відлітають птахи.
- В. – Молодці вірно. А зараз для осені давайте сплетемо гарний віночок. Щоб сплести його треба, з кожним листочком називати гарні слова про осінь . Осінь яка?
-Д. – Золота, щедра, мила, чарівна, красива…
-В. – Молодці. А хто знає вірш про осінь.
-Д. – Діти розповідають вірші.
-В. – Діти як ви думаєте, що найкраще восени?
-Д. – Осінні різнобарвні кольори.
-В. – Молодці, вірно. А чи хотіли б ви потрапити до осіннього лісу?
-Д. – Так.
-В. – Тоді заплющить очі, а листочок доторкнеться до кожного із вас.
(Звучить музика осіннього лісу)
-В. – Раз, два, три доторкнись
І в лісі опинись.
Між дерев у лісі йдемо
Йдемо по листю золотому.
Мов по килиму м`якому.
Ось і опинились ми у лісі. Як багато листочків на землі гарних та різнобарвних. Які ці листочки , назвіть мені?
-Д. – Осінні, барвисті, гарні, красиві, чудові, розкішні.
-В. – Давайте зберемо листочки які схожі один на одного, знайдемо пару.
- Д/гра «Знайди пару»
-В. – Ось який букет ми зібрали для осені. Діти чи ви знаєте, що таке ліс?
-Д. – Це місце де багато рослин, тварин, комах, тварин.
-В. – А чи знаєте ви як поводити себе в лісі.
-Д. – Не можна галасувати, ламати гілки, топтати квіти, руйнувати гнізда, зривати гриби, палити вогнища.
- В. – Молоді. Так давайте себе вести гарно.
Діти. А чому так мало птахів чути в лісі?
Де вони поділись?
-Д. – Полетіли в теплі краї.
-В. – Діти давайте пограємо в гру.
У мене на столі лежать картинки на яких намальовані перелітні птахи, ті які відлетіли в теплі краї.
Перелічіть тих які залишились зимувати.
-В. – Молодці. А хто це там під листячком сховався?
Загадка: «Колючий клубочок
Весь із колючок?»
-Д. – Їжачок.
-В. – Так їжачок, а чому це їжачок наносив собі так багато листячка?
-Д. – Їжачок готує собі хатинку до зими.
-В. – А ще які звірі готуються до зими? Як саме?
-Д. – Білка, хом`як, мишв, ведмідь, лисиця.
-В. – Звірі я бачу, а ось дитинчат не видно, мабуть пустували і загубились. Давайте їх знайдемо.
Д/гра. «Знайди маму».
У білки – білченя,
У зайця – зайченя,
У ведмедя – ведмежа,
У лисиці – лисеня,
У їжака їжаченя.
-В. – Ось і допомогли ми звірятам знайти своїх мам. Всі в лісі зайняті своїми клопотами.
-В. – Діти, а ви звернули увагу що в нашому лісі дерева з гарними листочками, тільки одне дерево сумне. Налетів на нього вітер пустунець і обтрусив все гарне його вбрання. Давайте допоможемо цьому деревцю, подаруємо йому гарні листочки.
Д/гра. «Подарунок для дерева».
-В. – Які ви в мене молодці, всім допомогли, всі заспокоїли, а зараз давайте для всі наших гостей затанцюємо танок «Листопад».
-В. – На згадку від осені подаруйте діти нашим гостям подарунок від осені.
(старша група)
Мета:Закріпити знання та уявлення дітей про характер музики, вміння відображати настрій музики рухами, мімікою, жестами; продовжувати формувати вміння дітей відображати настрій музики рухами, мімікою, жестами; продовжувати формувати вміння дітей відображати характер музики кольором, розвивати навички у співі, хореографії, зображувальній та музично-ігровій діяльності. Виховувати естетичний та музичний смак.
Обладнання: фланалеграф, гномики, будинки(піктограми), фарби, аркуш для малювання, ковпачки.
Хід заняття
(діти під музику заходять в зал)
Музичне вітання.
Діти, сьогодні ми з вами відправимося в цікаву подорож до казкових гномиків, а допоможе нам весела вправа.
Веселі вправи
Муз.кер: Ось як весело ми йшли і куди ми прийшли? А прийшли ми до будиночка, де живе гномик. Звати цього гномика Веселун(на фланелеграфі з’явл. Гномик). Діти, як ви думаєте, чому його так називають?
Діти: Тому, що він посміхається, у нього завжди гарний настрій, яскравий одяг
Муз.кер. Подивіться, який гарний у нього будинок. Що ви бачите?
Діти: Сонечко, метелики, квіти, цукерки
Муз.кер. Давайте покажемо, як гномик посміхається(діти показують, муз.керівник звертається до когось із дітей: Якби ти був гномик, то як би привітався?(діти по-своєму жестами та інтонацією,мімікою показують вітання)
Муз.кер. А ще цей гномик дуже любить музику. А яку? Ми зараз послухаємо.(«Полька» М.Глінка). Яку музику любить гномик?(веселу,радісну,грайливу)Як вона називається? Давайте весело поплескаємо під цю музику.
А тепер потрібно намалювати нам доріжку, яка веде до будинка веселого гномика. Поміркуйте і візьміть той колір, який підходить веселому гномику(діти сідають за столи і малюють першу доріжку)
Муз.кер. Що ж, діти далі підемо, новий будинок знайдемо.
Веселі вправи
Муз кер. Ой,діти подивіться, який гномик тут живе?Це Плакса. Послухайте,які пісні він співає?(діти відповідають: сумні,печальні)А чому ця музика печальна?(відповіді) А як Плакса з нами привітається?(діти по черзі показують).Діти, ви подивіться на будинок Плакси і намалюйте стежинку, яка приведе нас до цього гномика.
(звучить сумна музика, діти малюють)
Муз.кер. Давайте спробуємо розвеселити нашого гномика, пограємо у гру «Хто співає – впізнавай»
Музична гра
Музкер. Поки ми з вами грали, потрапили до іншого будиночка. Я, здається знаю цього гнома. Як ви думаєте його звати?
Діти: Злюка, бяка, Страшилка та ін..
Муз.кер. Яку музику він любить?Давайте послухаємо(звучить уривок Шумана «Дід Мороз»)Діти,погляньте на будинок Злюки, він і фарби вибрав темні. Давайте намалюємо стежинку до його будиночка.(діти малюють)
Муз.кер. Діти, подобається вам Злюка? Що можна зробити, щоб він подобрішав?
Діти: Заспівати пісню.
Муз кер Ми знаємо таку пісеньку. Називається вона «Добра усмішка»
Пісня «Добра усмішка»
Муз.кер. Давайте пригадаємо, малята, з якими гномиками ми сьогодні зустрілись?(Веселун, Плакса, Злюка). А якими б ви хотіли бути? Давайте уявимо, що ми гномики, одягнемо яскраві ковпачки та затанцюємо таночок.
Танок гномиків
Ось і закінчилась наша подорож до казкових гномиків, але у нас залишились доріжки , які ведуть до їх будинків. Кожний з вас візьме свій малюнок і розмалює доріжки так, як забажає. Наприклад, що можна намалювати на доріжці, яка веде до веселого гномика?(сонечко, метелика та ін., діти беруть роботи)
А ми веселою стежинкою повертаємось до групи
Музичне прощання
(спортивна розвага для дітей 4 – 6 років)
Вед. Знову до нас завітала зима
Снігом покрила ліси і поля
Сніжна хурделиця всюди гуляє
Мороз аж тріщить – усім дошкуляє
Розпочнемо зимові розваги
Додамо собі сили й наснаги.
(діти під музику виконують вправи)
Заходить Снігова баба.
Снігова баба: Вас вітаю із зимою
Сніжно-морозною порою
З вами,любі малята
Повеселюсь я на святі
Танок із Сніговою Бабою
Ми до Баби близько-близько підійдем-підійдем
І уклін на знак вітання їй пошлем,їй пошлем
Ми круг неї потанцюєм веселіш,веселіш
І поплескаєм в долоні все дружніш,все дружніш
Сніг.баба: Перевірю вас,малята
Чи ви спритні,чи завзяті
Хто скоріше на бігу
Зліпить бабу снігову?
Гра «Зліпи Снігову бабу»(діти розподіляються на дві команди,дають їм завдання: викласти снігову бабу з площинних частин)
Снігова баба: Бачу,спритні ви,завзяті
А тепер прошу,малята,мої загадки відгадати:
* Прозорий,мов скло,а не вставиш у вікно(лід)
* Що влітку спочиває,а взимку дітей катає?(сани)
* по снігу вони не їдуть,як слід,до вподоби їм тільки лід(ковзани)
*дві дощечки,дві сестри,несуть мене з гори(лижі)
*і не борошно,а білий, і не вата,а м’який
покриває гори,кручі,застеляє землю вкрай
щоб був кращий урожай(сніг)
Снігова баба: А тепер,любі малята
Час про зиму заспівати
Пісня «Зимонька-зима»
Снігова баба: Гарно пісню ви співали
І доріжки розчищали
А тепер прийшла пора ще пограти,дітвора
У руках моїх ковпак
Збити його,є мастак?
Гра «Збий ковпак»(діти по черзі з певної відстані намагаються збити ковпак сніжкою)
Гра «Пронеси сніжинку на долоні»(грають дві команди:діти по черзі переносять сніжинку із паперу,оббігають стільчик,передають наступному гравцеві)
Снігова баба: Ось,для вас іще забава
І весела,і цікава
Вмієте вірші складати?
Влучні рими добирати?
Хто придумає вірша кінець,
буде справжній молодець.
· На галяву,на лужок,тихо сиплеться… сніжок
· Снігу всюди намело,то зима прийшла… в село
· На санчатах малюки їдуть весело …з гори
Гей,довкола диво-килим
Покриває землю снігом білим
І дорослі раді,і малята
Адже знову можна в сніжки грати
Гра «Хто більше збере сніжків»
Снігова баба: Бачу,всі розумні й дужі
І до того ж ,мабуть,дружні
На прощання всім малятам
Хочу я гостинців дати
(Снігова баба роздає дітям солодощі,іграшки)
Інтегроване заняття в середній групі
«Весна пробуджує серця»
Мета:
Пізнавальний розвиток:
Продовжувати вчити дітей аналізувати вчинки, допомагати дітям усвідомити, що люди бувають різної статі:чоловічі та жіночі(діти – хлопчики та дівчатка; дорослі – чоловіки та жінки), розвивати вміння орієнтуватись у стереотипах жіночої та чоловічої поведінки.
Мовленнєвий розвиток: Поповнювати словниковий запас дієсловами,що характеризуються прикметниками, вправляти у побудові словосполучень та складних речень, розвивати уяву,слухову пам’ять, логічне мислення.
Емоційно-ціннісний розвиток: викликати емоційний відгук на віршовані твори, музичний супровід.
Креативний розвиток: активізувати творчу уяву, фантазію під час прикрашання сухого дерева
Художньо-естетичний: формувати вміння добирати квіти на гілки,розміщуючи їх почергово, закріплювати вміння прикладати та приклеювати (наносити пензликом клей на квітку,притискати її до гілочки);
Соціально-моральний: формувати уявлення дітей про те, що і чоловіки і жінки(хлопчики і дівчатка) мають багато спільного; виховувати любов до матері,засобами музики виховувати повагу одне до одного,дружелюбність.
Вихователь: Добрий ранок, діти любі
Чи усе гаразд в нас в групі?
Ви довкола роззирніться
Одне одному всміхніться
Щоб ніхто не сумував
З усіма радів і грав
Бачу, всі у нас сьогодні веселі й доброзичливі,ніхто не плаче, не вередує, ні з ким не сперечається. Молодці.
Я хочу розпочати заняття такою загадкою:
Все у зелені довкола
пасовище,ліс і поле
Мчать струмочки до ріки
Ліплять гнізда,ластівки
І в сороки новина
Сповіщає всіх вона
Що прийшла до нас…весна
Вих: Молодці.
До нас завітала справжня весна. Як гарно і хороше навкруги,адже весна приходить і приносить разом із собою радість життя. Ось подивіться,діти, що подарувала нам весна: яка гарна чарівна кулька. Весна хоче з нами познайомитись. Передаючи кульку,необхідно назвати своє ім’я і сказати: хто ти – хлопчик чи дівчинка.(дид. гра «Чарівна кулька») Ось і познайомились. Всі люди поділяються на чоловіків і жінок. Дітей називають хлопчик та дівчинка, а дорослі – чоловіки та жінки. Як ви думаєте, чоловіки які?(сильні, мужні, витривалі), а жінки – лагідні, тендітні, ніжні.
Скажіть мені, будь ласка, Весна – хлопчик чи дівчинка?(відповідь) Чим люблять прикрашатись дівчата?(намисто,бантики, браслети та ін..)
Давайте для нашої дівчини-весни нанижимо гарне намисто. Щоб це зробити – треба з кожною намистинкою сказати чарівне слово про весну. Яка вона?
Дид гра «Намисто для весни»
А чим люблять гратись хлопчики?(відповіді)А танцювати люблять? А дівчата люблять танцювати?
Діти: Так.
Вих. Тож я запрошую хлопчиків запросити дівчат до таночку.
Танок дружби
А щоб наша весна не сумувала,давайте згадаємо віршики про неї.
1.Вже довші дні
Коротші ночі
І на вербиці серед дня
Із бруньки виткнулись листочки
Як із яєчка пташеня
2. Все оживає ,все розцвітає
Тепленький вітерець всіх звеселяє
Струмочки веселі скрізь дзюркотять
Радісні гості з вирію летять
3. Тепло і світло розлилося
Весна чарівна в світ летить
Все на землі цвісти взялося
Яка це неповторна мить
Вих. – Діти, дійсно,весна – це неповторна мить, з її приходом все змінюється. Які зміни сталися в природі?
Діти: Зеленіє трава, розквітли квіти, прилетіли птахи, прокинулись комахи, у тварин з’являються дитинчата, дерева стоять уквітчані, мов наречені.
Вих. Вдихніть, будь ласка, в себе повітря, що ви відчуваєте?
Діти: Пахощі квітів
Вих. Так, вірно, це пахнуть весняні квіти, подивіться, скільки їх на нашій галявині.Давайте підійдемо ближче. Обережніше, не наступіть на них. Візьміть собі кожен по квітці. Роздивіться малюнок, який в середині кожної квітки. Подумайте та розкажіть мені, про що вам хоче повідомити квітка
Дид гра «Подивись і назви»
Вих. Молодці, а ось послухайте вірш:
Зламав Івасик гілочку грушеву
І кинув геть коли награвся нею
Веселий він побіг собі додому
Вона лежить на глинищі рудому
І в самоті зітхає гілка тяжко
Вже на ній не сяде більше пташка
Вже вітерець її не захитає
Хитати ще? Уже не запитає
Івась у ліжку спить спокійно й тихо
Невже не знає він, що скоїв лихо?
Вих. Діти,скажіть,чи добре зробив Івась, і чому?
Діти: Не можна ламати дерев. Дерева захищають нас від спеки, дарують нам чисте повітря.
Вих. Так,вірно. А завдяки кому прийшла до нас весна?, принесла своє тепло?
Діти: Завдяки сонечку Давайте згадаємо,якими словами можна звернутись до сонечка? ,
Дид. гра «Надумай і скажи»
Діти: Сонечко любе,золоте,щире,лагідне,веселе та ін..
Вих. Ось погляньте на цей малюнок. Хто зображений на ньому?
Діти: Вітер
Вих. Подивіться,який він?
Діти: сердитий
Вих.. А як ще можна назвати сердитий вітер?
Діти: дошкульний пронизливий,холодний
Вих. Якої шкоди людям завдає сердитий та злий вітер?
Діти: Ламає будинки, дерева, перевертає кораблі,човни в морі
Вих. А тепер подумайте і скажіть мені,хто вам більше подобається і чому?
Діти: Подобається сонце, бо воно добре і лагідне, і нікому не чинить зла
Вих. Давайте згадаємо приказку про добро. Добром і ласкою можна зробити більше ніж гнівом.
Вих. Так і у людей: якщо у людини гарне серце, то вона зробить добро іншим. Ось послухайте гарний вірш « Любіть цей світ»
Усі ми в світ прийшли,щоб жити,
Добро творити на землі
Учіться,діточки,любити
Навчайтесь,поки ви малі
Не нищить квіти,не зривайте
Нехай на них блищить роса
Усе живе оберігайте
Бо ж для людей це все краса
Щоб наше серце добрим стало
Щоб в нім любов палка жила
Щоб завжди серце зберігало
Любов і трішечки тепла
Вих. А ви можете сказати кожен про своє серденько. Яке воно?
Діти: Добре,чуйне,ласкаве,ніжне,турботливе,велике,гаряче,любляче,золоте,сонячно.
Вих. Молодці,діти,бо кого можна порівняти із сонечком,хто заслуговує на гарні та чуйні слова?
Діти: Мама
Мама – найдорожче слово в світі
Де б не був ти,щоб ти не робив
Та вона твій шлях завжди освітить
Ніжним серцем відданим тобі
В дні сумні, і в дні на щастя щедрі
Мама буде у житті твоїм
Тож живи як мама,щиро й чесно
І як мама лиш добро твори
Вих. Я хочу,щоб на сьогоднішнім занятті оживали деревце,прикрасивши його білими та рожевими квітками,даруючи йому молодість та життя. Звучить пісня «Мамина вишня в саду»(в аудіо запису), діти обліплюють суху деревинку квітками.